7 vecí, ktoré potrebujete vedieť o zimných pneumatikách
Používanie zimných pneumatík nechráni len pred prípadnou pokutou, ale najmä výrazne obmedzuje niektoré riziká, prirodzene sa vyskytujúce počas zimy na našich cestách. Poradíme vám, kedy treba siahnuť po zimných pneumatikách a ako si vybrať tie správne pre vaše auto.
Prečo je používanie zimných pneumatík dôležité
Októbrom začína polrok intenzívnych zrážok, snehu, námraz aj ľadu. Pre zodpovedných šoférov tak predstavuje mesiac vhodný na výmenu letných pneumatík za zimné, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Pri teplotách nižších ako 7 °C zimné pneumatiky poskytujú oproti letným zvýšenú priľnavosť na snehu aj ľade. Automobil je stabilnejší pri prejazde zákrutami aj pri náhlej zmene smeru jazdy. Pri brzdení tiež dosahuje podstatne kratšiu brzdnú dráhu.
Aké sú rozdiely medzi zimnými, letnými a univerzálnymi pneumatikami
Ľudovo povedané, základným rozdielom zimných pneumatík oproti letným je nemožnosť ich „zamrznutia“. To vyplýva z odlišnosti ich technologického spracovania, najmä z hľadiska použitého druhu gumy aj dezénu. Letné pneumatiky sa vyrábajú z tvrdšej gumy, ktorá pri nižších teplotách stvrdne, stráca pružnosť a priľnavosť. Univerzálne pneumatiky zas nedosahujú jazdné vlastnosti zimných pneumatík. Preto je v tomto období vhodné siahnuť napríklad cez e-shop po kvalitných zimných pneumatikách.
Kedy nasadiť zimné pneumatiky?
Na Slovensku sú zimné pneumatiky povinné v prípade, ak je na vozovke súvislá snehová či ľadová vrstva alebo námraza. Keďže ide o javy bežné pre jeseň a zimu skoro na celom Slovensku, odporúčame mať zimné pneumatiky „obuté“ od konca októbra do marca. Nákladné vozidlá nad 3,5 tony majú zimné pneumatiky povinné od 15. novembra do 31. marca aspoň na jednej z hnacích náprav.
Odborníci odporúčajú výmenu pneumatík v období, keď niekoľko dní za sebou klesne teplota pod 7 °C, čo je typické práve pre október. Návrat k letným pneumatikám sa potom odporúča pri dlhodobom jarnom oteplení nad 10 °C. Povinné nasadenie zimných pneumatík na snehu a ľade sa netýka rezervného kolesa, slúžiaceho na dojazd do najbližšieho autoservisu.
Ako zistíme, či máme zimné pneumatiky v kvalitnom stave
Aktuálny stav našich pneumatík najčastejšie overujeme buď z hľadiska opotrebovanosti dezénu alebo kvôli maximálnej dobe použiteľnosti pneumatiky. Štandardne má nová pneumatika na osobné vozidlo dezén s hĺbkou okolo 8 mm. Zákonná minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách osobných automobilov dosahuje 3 mm, odborníci ale odporúčajú ich výmenu už pri 4 mm.
Aktuálnu úroveň opotrebovania dezénu zistíte pomocou tzv. indikátorov opotrebovania. Ide o výstupky v drážkach na spodku dezénu. Z hľadiska doby použiteľnosti gumy je horná hranica 6 rokov (bez ohľadu na kvalitu dezénu). Neskôr guma na pneumatikách stvrdne a stráca pružnosť. Vek pneumatiky zistíte na bočnici prostredníctvom štvorčíselného DOT kódu. Prvé dve číslice udávajú týždeň výroby, druhé dve rok.
Na čo treba myslieť pri kúpe zimných pneumatík?
Pri nákupe nových zimných pneumatík vychádzame z údajov výrobcu uvedených v technickom preukaze. Zvyčajne v ňom nájdeme viac vhodných rozmerov. Potom si premyslíme cenovú hladinu, v akej chceme kúpiť pneumatiku. Kvalitné e-shopy ako MG Auto ponúkajú pneumatiky od najvyššej triedy s najmodernejšími zmesami, ale aj najvyššou cenou cez strednú až po najnižšiu triedu. Odporúčame mať v zime radšej novú pneumatiku, i keď z kategórie lacnejších, než drahšiu značkovú, ale staršiu pneumatiku.
Keď sme sa zorientovali aj v tejto otázke, môžeme si ešte pomôcť analýzou vlastností pneumatík. Využijeme na to buď testy pneumatík z odborných časopisov, alebo od novembra 2012 môžeme siahnuť po porovnaniach na základe nových nariadení Európskej únie. Tie vychádzajú z informácií o valivom odpore, priľnavosti na mokrom povrchu a hlučnosti, ktoré si môžeme porovnať podobne, ako pri energetických štítkoch na elektrotechnike.
Užitočné pravidlo 3 x 4
Ak ste si už kúpili nové zimné pneumatiky, odborníci odporúčajú používať ich podľa pravidla 3 x 4. To hovorí, že zimné pneumatiky by mali byť na všetkých štyroch kolesách vozidla staré maximálne štyri roky. Hĺbka dezénu by zas nemala byť menšia ako štyri milimetre.
V ktorých okolitých krajinách musím používať zimné pneumatiky?
V Rakúsku treba od 1. novembra do 15. apríla prispôsobiť výbavu vozidla zimným podmienkam. Zimné pneumatiky s dezénom menším než 4 mm sú pritom považované za letné. V Poľsku zatiaľ nie je schválená povinnosť používať zimné pneumatiky. V Maďarsku môžete taktiež šoférovať bez zimných pneumatík, ale počas zimy musíte mať v aute snehové reťaze. Na Ukrajine môžete jazdiť bez zimných pneumatík. V Nemecku sú zimné pneumatiky povinné. Rovnako aj v Česku na miestach označených značkami. V Taliansku sú povinné iba v niektorých (severných) regiónoch.
Najnovšie druhy pneumatík a ďalšie informácie z tejto oblasti nájdete na http://www.mgpneu.sk/.
Autor: mgauto
Profesionálne opravy a vymeny autoskiel. Montáž autofólií. Predaj pneumatík a diskov.
Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1.