Ako si vybrať vhodný držiak na LED televízor
LCD nebo LED nebo plazmové televize – souhrnně nazývané ploché televizory – dnes v domácnostech vytlačují klasické staré televizory. Jejich výhody jsou zcela zřejmé – kvalitnější obraz, větší úhlopříčka, nižší spotřeba a lepší zážitek. Je tu však ještě jedna výhoda – plochou televizi lze snadno umístit na stěnu. Sice i staré CRT televize se umísťovaly na stěnu, ale spíše ve veřejných prostorách. Pokud se Vám zatím nechce vyhazovat starou televizi a chtěli byste ji umístit na stěnu lze na tyto CRT televize ještě dnes sehnat vhodné police ve specializovaných obchodech s držáky.
Vraťme se však k umístění plochých televizorů na stěnu.
Před samotným nákupem televizního držáku byste si měli zodpovědět 3 základní otázky:
1. co od držáku požaduji – co má držák umět?
Požadavky na umístění plochého televizoru mohou být velmi různorodé. Někomu bude postačovat pouze umístění bez možnosti s televizí jakkoliv pohybovat. Využije tedy levný fixní držák a bude spokojený. Obvyklejší ovšem je alespoň minimální pohyb TV na stěně. Velmi často je třeba umístěnou televizi trochu sklopit, aby se Vám na ní dobře dívalo např. z gauče – budete tedy potřebovat sklopný držák. Televizor na něj umístíte a sklopíte dle potřeby.
Sofistikovanější řešení umístění televizoru vyžadují sklopné i otočné držáky s ramenem. Jedná se o televizní držáky u nichž je televizor umístěn na různě dlouhém rameni a tím je umožněno nejen jeho naklápění nahoru / dolu, ale také jeho otáčení vlevo / vpravo. LCD televizy potom můžete sledovat např. natočenou zcela kolmo na stěnu na které je umístěna. Snadno také umístíte televizor do rohu místnosti – držák s ramenem je na jedné stěně rohu a TV je na něm vyklopena tak, aby vhodně vyplnila roh. U držáku s ramenem si vždy hlídejte délku ramene, aby byla úměrná úhlopříčce Vašeho televizoru.
2. jakou rozteč pro uchycení má moje televize?
Na zadní straně všech moderních televizorů najdete ve střední části 4 otvory se závitem pro uchycení TV na držák. Tyto otvory mají různou rozteč (vzájemnou vzdálenost), které se říká VESA nebo též VESA norma. Pro správný výběr televizního držáku je tento rozměr absolutně klíčový.
Pokud již televizor máte doma, vezměte si metr a změřte si vodorovnou a svislou vzdálenost mezi těmito otvory. Pokud televizor odpovídá VESA normě, tak rozteč mezi otvory nebude libovolné číslo, ale přesné číslo z těchto následujících (uvedeno v mm): 50, 75, 100, 200, 300, 400, 600. Vyšší hodnoty se vyskytují vzácně u velkých úhlopříček. Pokud tedy např. naměříte hodnoty 200×200 mm (což je velmi časté), má Váš televizor VESA normu 200×200. Při prohlížení popisu držáku tedy již víte jaký parametr máte sledovat, abyste měli zaručeno, že držák bude na Váš televizor pasovat.
Jak zjistit VESA normu, když nemáte televizor doma?
Pokud již znáte přesné označení Vámi vyhlídnuté televize a její prodejce neuvádí VESA normu, vložte si do vyhledávače Google přesný název Vašeho modelu a k němu slůvko VESA. Vyhledávač Vám jistě předloží řadu odkazů na nichž najdete konkrétní rozteč k Vaší televizi.
3. odpovídá hmotnost televize a úhlopříčka zvolenému držáku?
Většina moderních LCD a plazmových televizorů se snaží dosáhnout co nejnižší hmotnosti. Pouze extrémně velké úhlopříčky plazmových televizorů mohou mít vyšší hmotnost a proto je třeba si tento parametr při výběru držáku ohlídat. Obvykle platí, že fixní a sklopné držáky mají mnohem vyšší nosnost než držáky s ramenem.
Zde je nutné upozornit ještě na jednu věc, která se vyskytuje právě u držáků s ramenem. Po umístění televize na držák s ramenem vždy dochází při vysunutí TV od stěny k určitému poklesu ramene. Je to běžný jev, který je patrnější u těžších televizorů, kdy se blíží jejich hmotnost krajní hodnotě nosnosti držáku. Pokud se chcete vyhnout tomuto jevu a potřebujete držák s ramenem, je vhodné použít držák s výrazně vyšší nosností než je hmotnost Vaší televize. Tedy např. pokud máte LED televizi o hmotnosti 10 kg, je vhodné použít držák o nosnosti např. 25 kg. S výhodou můžete použít také držák s dvěma rameny – prověšení u těchto typů je minimální.
Další věc s kterou se můžete setkat při montáži televize. Přestože jste držák umístili správně podle vodováhy (mnoho držáků už ji má zabudovanou), je televize na rameni umístěná křivě. Tedy televizor padá vlevo nebo vpravo. Není třeba zoufat a hned běžet držák reklamovat. Sofistikovanější držáky mají možnost otáčení celého televizory a tím vyrovnání tohoto padání. V místech uchycení ramene na plochu přiléhající k televizi se nacházejí šrouby po jejichž uvolnění lze televizí mírně otáčet a tím ji vodorovně vyrovnat.
Jak důležitá je úhlopříčka televize?
Lze říci, že se jedná o nejméně důležitý parametr. U držáků je sice uváděna doporučená úhlopříčka, ale obvykle lze na držák použít i větší nebo menší úhlopříčku.
Pokud chcete na držák použít menší úhlopříčku, než je doporučená, ohlídejte si rozměry držáků, aby nedošlo k situaci, že držák bude moc velký a bude za televizí vidět.
Pokud chcete na držák větší než doporučenou úhlopříčku, můžete být omezeni na některém parametru držáku. Obvykle na otáčení či sklápění – větší televizor se Vám dotkne zdi dříve než malý televizor. Pokud by doporučená úhlopříčka byla větší o desítky cm než doporučená, je nutné situaci konzultovat s odborným obchodem. Obvykle Vám doporučí vhodnější řešení.
Autor: drzaky
Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 4. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.