Farby v interiéry a ich vplyv na psychológiu človeka
Farby a ich odtiene ovplyvňujú náladu a správanie človeka dokážu ho upokojiť, ale aj rozhnevať čiže majú určitú psychologickú hodnotu. Z tohto dôvodu je výber farby určenej do interiéru veľmi dôležitý. Prioritným cieľom pri zariaďovaní bývania je vytvoriť pokojné a harmonické prostredie, v ktorom sa jeho obyvatelia budú cítiť bezpečne a príjemne. Výber farieb, ktoré budú tvoriť interiér je potrebné dobre premyslieť, pretože ich nevhodná kombinácia môže spôsobiť negatívne pocity, ktoré budú človeka rozrušovať. Kombinácia farieb nie je až taký jednoduchý krok ako sa na prvý pohľad môže zdať. Farby neovplyvňujú len náladu a pocity človeka, ale tiež dokážu opticky meniť tvar a veľkosť nábytku alebo samotnej miestnosti. Základom pre správne farebné kombinácie sú poznatky o farbách a ich účinkoch na osobnosť človeka.
Všetky farby majú dve základné vlastnosti prostredníctvom, ktorých sa určujú ich kombinácie a tými sú sýtosť a jas farby. Sýtosť je ovplyvnená obsahujúcim množstvom šedej farby čiže ak je jej málo farba pôsobí mdlo a naopak ak šedá farba prevláda výsledkom je čistota a sugestivita farby. Hodnota jasu určuje svetlosť alebo tmavosť farby pričom záleží aké množstvo bielej a čiernej farby obsahuje. Najdôležitejším poznatkom však je, že všetky farby sa skladajú z troch primárnych farieb a to červenej, modrej a žltej. Ich kombináciou vzniknú farby sekundárne, ktorými sú fialová, zelená a oranžová. Skombinovaním primárnych a sekundárnych farieb vzniknú terciálne farby akými sú žltooranžová, žltozelená, modrozelená, modrofialová, červenofialová a červenooranžová. Biela a čierna sú neutrálne farby, ktoré sú vhodné do každého typu interiéru vďaka svojej flexibilite pričom pridaním čierneho odtieňu sa farba spestrí a pridaním bieleho odtieňu sa farba zjemní. Charakteristika primárnych a sekundárnych farieb vzhľadom na ich vplývanie na človeka: červená je energická farba, ktorá spôsobuje rozruch a zvyšuje hladinu adrenalínu a tiež nabáda ľudí ku komunikácii čím ich spája. Modrá farba je považovaná za upokojujúcu a relaxačnú, preto je najvhodnejšia do spálne alebo kúpeľne. Dobré je vyvarovať sa pastelového a tmavého odtieňu modrej, pretože pôsobí chladne a smutne. Žltá je farba šťastia, optimizmu a prívetivosti preto je ideálna do kuchyne, kúpeľne alebo do vstupných priestorov. Napriek tomu, že žltá je veselá farba má tendenciu vytvárať pocit frustrácie a hnevu a tiež najviac unavuje oči. Fialová farba napriek tomu, že je veľmi moderná je aj tajomná a luxusná pričom dodáva interiéru hĺbku. Svetlejšie odtiene fialovej pôsobia na ľudí upokojujúco. Zaujímavosťou je, že fialovú preferujú ľudia, ktorí nemajú strach vyjadriť svoj názor. Zelená v kombinácii s modrou a žltou farbu sa hodí do každej miestnosti v interiéry. Má upokojujúci a uvoľňujúci účinok pričom podporuje pohodlie a súdržnosť. Jej zvolenie za hlavnú farbu v spálni tiež podporí plodnosť. Oranžová farba vyvoláva u človeka vzrušenie, nadšenie a podporuje energiu. Hnedá farba je najčastejšie spájaná s domovom a jej svetlý odtieň je najvhodnejší do veľkých priestorov. Charakterizuje ju tiež stabilita, rustikálnosť, zdravie a príroda. Neutrálna biela farba predstavuje jednoduchosť a univerzálnosť keďže sa prispôsobí akémukoľvek interiéru. Neutrálna čierna farba predstavuje klasiku a eleganciu.
Trendom tohto roku sú výrazné farby v interiéry akými sú fialová, modrá a zelená. Taktiež stále pretrváva žltá hlavne jej sýtejšia podoba. Jedna výrazná farba postačí nato, aby sa celý priestor so svojimi prvkami, ktorými sú nábytok, textílie a dekorácie nevtieravo zjednotil. Výber farby podľa, ktorej by mal byť zladení celý interiér môže byť zvolený napríklad podľa nejakého detailu v miestnosti alebo samozrejme podľa osobného vkusu obyvateľov pričom by sa malo prihliadať na farby, ktoré nepôsobia rušivo na pohodlnú a pokojnú atmosféru bývania. Výrazné farby sú tiež vhodné na predelenie spojených priestorov napríklad obývacej izby s jedálňou. Medzi výrazné farby nemusia patriť len žiarivé a farebné variácie, ale aj biela a čierna farba, ktoré dodajú interiéru výraz a tiež eleganciu.
Farba sa do interiéru umiestni prostredníctvom náteru na stenu. Pri kombinovaní a výbere farieb na stenu je dôležité nezabúdať nato, že steny ako väčšina prvkov v interiéry plnia svoju praktickú a estetickú funkciu čiže nielenže ohraničujú priestor, ale sa aj podieľajú na vzhľade miestností. Výhodné riešenie ponúkajú také druhy farieb, ktoré niečo vydržia a tiež umožnia ľahko vyčistiť znečistené miesta na stenách napríklad okolo vypínačov alebo v detských izbách. Na problematické steny sú najvhodnejšie farby s protiplesňovým účinkom, ktoré sa používajú do miestností s vysokou vlhkosťou. Všestranné a univerzálne využitie ponúkajú silikónové nátery, ktoré sa dobre priľnú k podkladu, dobre prepúšťajú paru a taktiež sa dajú jednoducho očistiť vodou. Akrilové nátery sa dajú tónovať do širšieho farebného spektra a majú veľmi dobré krycie schopnosti čím sa môžu použiť aj pri zakrytí starých náterov. Medzi ich najlepšie vlastnosti patrí rýchle schnutie, jednoduchá údržba, odolnosť voči vode a opotrebeniu.
Okrem náteru farby na stenu sa interiér môže skrášliť aj tapetami. V minulých rokoch boli tapety skôr na ústupe no dnešné trendy znovu nahrávajú ich obľube. V ponuke sú tapety s rôznymi vzormi a dekoráciami akými sú kvetinové, abstraktné, orientálne či retro prvky. Tapety majú schopnosť podmaniť si priestor a modelovať ho. Interiér s jednoduchým zariadením oživia tapety s výrazným vzorom a naopak ak sa v miestnosti už nachádzajú výrazné prvky postačí kombinácia jednofarebných stien s dvoma nápadnejšími tapetami. Nábytok v interiéry, ktorého steny sú pokryté výraznými tapetami by mal byť jednoduchý a čistými líniami a tiež s vhodne vybratým svietidlom. Do menších priestorov sa hodia tapety s geometrickými tvarmi, ktoré sa vedia s miestnosťou opticky pohrať. Nielen vzory a dekorácie, ale aj sila a materiál je dôležitý pri výbere tapiet do interiéru obzvlášť ak si majú poradiť s popraskanou stenou. V súčasnosti sa vyrábajú dvojvrstvové tapety, ktoré nemajú problém poradiť si s poškodeným podkladom. Ich základom je polyetylénová pena alebo buničina, sú tvarovo stále, pri lepení sa nezrážajú a tiež fungujú ako zvuková izolácia. Vďaka dobrému prepúšťaniu vzduchu sa pod tapetami netvoria plesne. Tapety sa rozdeľujú podľa toho z akého materiálu sú vyrobené na papierové, ktoré sú obľúbené vďaka nízkej cene. Majú hladký alebo štrukturovaný povrch a vhodné sú na umiestnenie do miestností, kde sa budú časom obmieňať napríklad do detskej izby. Ďalším typom tapiet sú vliesové, ktoré sú vyrobené z netkanej textílie a tiež sú vysoko odolné proti opotrebeniu. Vinylové tapety sú vyrobené z umelej hmoty a rozlišujú sa podľa toho z akého materiálu je vyrobená ich zadná plocha čiže môžu byť buď z papierovou zadnou vrstvou alebo vliesovou zadnou vrstvou. Vďaka tomu, že sa dajú dobre umývať sú vhodné do akejkoľvek miestnosti v interiéry. Vyrábajú sa v rôznych vzoroch. Jedným z typov tapiet sú aj textilné, ktoré sú vhodné do luxusných interiérov. Sú to ťažké tapety, ktoré si zachovávajú svoj tvar a navyše sú ekologické a zdravotne vyhovujúce. Hodvábne tapety sa vyrábajú z vinylu a vytvárajú hodvábny dojem. Ďalším typom sú tapety vyrobené zo sklenených vlákien, ktoré sú vďaka sklenenej priadzi odolné voči oteru a mechanickému poškodeniu. Sú vhodné do interiéru, pretože sa dobre umývajú, prepúšťajú paru a tiež odolávajú požiaru. Taktiež sú ideálnym riešením pre alergikov. Tieto tapety sa môžu aplikovať na povrch z akéhokoľvek materiálu, preto sa používajú na steny v rodinných domoch, panelákových bytoch a tiež na chatách alebo chalupách. Poslednú skupinu tvoria samolepiace tapety, ktoré sa ľahko aplikujú, ale treba dávať pozor aby sa pod tapetu nedostal vzduch, ktorý spôsobuje vznik bublín. Dôležité je pri jej nanášaní na stenu vyhladzovanie a vytláčanie vzduchu smerom dole a do strán.
Autor: Demsy
Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 3. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.